Skip to main content

High School track results from the weekend

March 26, 2012

Top of Texas Relays At Pampa
(Borger results)
Boys
Team results: 1. Dalhart 207; 2. Pampa 164; 3. Borger 85; 4. Spearman 82; 5. Panhandle 55; 6. Perryton 10.

3200: 1. Freddy Pavez, Panhandle, 12:01; 2. Flavio Gonzales, Pampa, 12:11; 3. Zack Kenney, Dalhart, 12:14; 6. Reyes Espino, Borger, 12:59.

1600: 1. Trent McAnear, Pampa, 4:54.71; 2. Jose Hernandez, Pampa, 5:14.00; 3. Dustin Vance, Dalhart, 5:18.21; 4. Aaron Smith, Borger, 5:19.15

800: 1. Trent McAnear, Pampa, 2:05.56; 2. Emory Lobley, Dalhart, 2:06.32; 3. Pierre Valencia, Dalhart, 2:09.09; 4. Lane Newcomb, Borger, 2:12.53.

110 Hurdles: 1. Reid Miller, Pampa, 15.40; 2. Tone Gonzales, Dalhart, 15.53; 3. Cameron Wolf, Spearman, 15.78; 5. Conner Killough, Borger, 18.19.

300 Hurdles: 1. Joseph Vizciano, Pampa, 44.21; 2. Christian Fisher, Spearman, 44.91; 3. Tone Gonzales, Dalhart, 45.71; 5. Conner Killough, Borger, 46.87.

100: 1. Zane Robles, Pampa, 11.34; 2. Kody Maddox, Pampa, 11.37; 3. D’Marlon Jones, Borger, 11.61; 6. Uriel Orona, Borger, 11.78.

200: 1. Davonte Burks, Dalhart, 23.72; 2. Guillermo Davila, Dalhart, 23.87; 3. Zane Robles, Pampa, 23.88; 5. Uriel Orona, Borger, 25.53.

400: 1. Terrance Brown, Borger, 52.39; 2. Pierre Valencia, Dalhart, 53.74; 3. Brenden Ponce, Pampa, 54.34; 4. Francisco Ibarra, Borger, 54.44; 5. Caleb Dickson, Borger, 54.74.

400 Relay: 1. Pampa 44.31; 2. Dalhart 45.21; 3. Spearman 46.53; 5. Borger 46.81.

800 Relay: 1. Dalhart 1:34.93; 2. Pampa 1:35.32; 3. Borger 1:40.21.

1600 Relay: 1. Borger 3:36.43; 2. Dalhart 3:38.45; 3. Pampa 3:42.28.

High Jump: 1. Christian Fisher, Spearman, 5-10; 2. Hayden Smith, Dalhart, 5-8; 3. Caleb Dickson, Borger, 5-6.

Pole Vault: 1. Allen Channing, Dalhart, 13-0; 2. Rene Pena, Spearman, 12-6; 3. Cameron Wolf, Spearman, 12-0; 6. Jordan Robertson, Borger, 9-6.

Long Jump: 1. Tone Gonzales, Dalhart, 20-1½; 2. Val Diaz, Dalhart, 19-8; 3. Guillermo Davila, Dalhart, 19-7½; 4. Uriel Orona, Borger, 19-3½.

Girls
Team results: 1. Pampa 199; 2. Dalhart 184; 3. Panhandle 141; 4. Borger 41.

400: 1. Allison Dejong, Dalhart, 1:03.44; 2. Kenzy Cates, Panhandle, 1:04.63; 3. Tomaria Embers, Borger, 1:07.66; 4. Savanna Jones, Borger, 1:11.83.

1600 Relay: 1. Dalhart 4:25.14; 2. Pampa 4:29.90; 3. Borger (Cierra Weber, Savanna Jones, Tomaria Embers and Britany Rodriguez) 4:55.

Triple Jump: 1. Baylee Baker, Panhandle, 33-10½; 2. Tomaria Embers, Borger, 31-1; 3. Mariah Kenney, Dalhart, 30-8¾.
Discus: 1. Mary Terrazas, Borger, 95-0; 2. Keylee Mayfield, Panhandle, 93-0; 3. Cheyenne Williams, Pampa, 91-7; 6. Hannah Nicks, Borger, 70-6½.

Comanche Relays in Stinnett
(Sanford-Fritch and West Texas High results)
Boys
Team results: 1. Sunray, 163.5; 2. Stratford, 140.75; 3. Boys Ranch, 112; 4. West Texas High, 86; 5. Sanford-Fritch, 44.75; 6. Gruver, 41; 7. Follett, 23.

100: 1. Colten Rendon, Stratford, 11.47; 2. Michael Spaulding, Sunray, 11.66; 3. Tyler Hoff, West Texas High, 11.84; 6. Connor Chamberlain, West Texas High, 12.18.

200: 1. Jerrod Collier, Gruver, 22.80; 2. Justin Mungia, Stratford, 23.15; 3. Trey Bell, Boys Ranch, 23.52; 4. Andrew Reynolds, Sanford-Fritch, 23.79; 6. Darrell Hanson, Sanford-Fritch, 24.93.

400: 1. Jerrod Collier, Gruver, 52.59; 2. Talon Dooley, Sunray, 54.47; 3. Jorge Arroyo, Sunray, 55.22; 5. Justin Holmberg, West Texas High, 58.87; 6. Connor Chamberlain, West Texas High, 59.22.

800: 1. Joe Teachout, Boys Ranch, 2:04.56; 2. Talon Dooley, Sunray, 2:10.22; 3. Justice Barnes, Boys Ranch, 2:14.16; 4. Justin Holmberg, West Texas High, 2:23.44.

110 hurdles: 1. Chris Everett, Sunray, 16.38; 2. Julian Celestial, Sunray, 16.50; 3. Shay Wilkins, Sunray, 16.88; 5. Tyler Blankeship, Sanford-Fritch, 18.88; 6. Brett Breshears, West Texas High, 22.56.

300 hurdles: 1. Robinson Kato, Boys Ranch, 40.90; 2. Julian Celestial, Sunray, 42.50; 3. Rett Schoonover, Stratford, 43.15; 4. Brett Breshears, West Texas High, 43.37.

400 relay: 1. Stratford, 44.75; 2. West Texas High, 45.42; 3. Sanford-Fritch, 45.81.

800 relay: 1. Boys Ranch, 1:36.02; 2. Sanford-Fritch, 1:37.25; 3 (tie). Stratford, 1:37.26; 3 (tie). Sunray, 1:37.26; 5. West Texas High, 1:39.28.

1600 relay: 1. Stratford, 3:32.20; 2. Boys Ranch, 3:37.65; 3. Sunray, 3:39.17; 4. West Texas High, 3:39.64; 5. Sanford-Fritch, 3:43.56.

Long jump: 1. Jerrod Collier, Gruver, 20-8; 2. Colin Coleman, West Texas High, 20-7½; 3. Alex Ramirez, West Texas High, 19-8½.

Shot put: 1. Casey Lantelme, Stratford, 44-11½; 2. Dylan Ewing, West Texas High, 3. Tyler Hoff, West Texas High, 43-0½; 5. Devin Hall, Sanford-Fritch, 38-2½; 6. Chris Bryan, Sanford-Fritch, 37-9.

Discus: 1. Casey Lantelme, Stratford, 162-1; 2. Troy Galloway, Sunray, 117-8; 3. Derek Williams, Sunray, 111-0; 6. Andrew Alanis, Sanford-Fritch, 96-10.

Triple jump: 1. Colten Rendon, Stratford, 41-2½; 2. Kato Robinson, Boys Ranch, 39-7¾; 3. Talon Dooley, Sunray, 39-7½; 6. Alex Ramirez, West Texas High, 39-1½.

High jump: 1. Levi Lobmeyer, Follett, 5-10; 2. Shay Wilkins, Sunray, 5-10; 3. Justin Mungia, Stratford, 5-10; 4 (tie). Trey Henry, Sanford-Fritch, 5-4; 4 (tie): Edgar Guerrero, Stratford, 5-4; 4 (tie). 1. Julio Loya, Sunray, 5-4; 4 (tie). 1. Chris Everett, Sunray, 5-4.

Pole vault: 1. Brice Martin, West Texas High, 12-0; 2. Preston Burr, Stratford, 11-6; 3. Carson Williams, Gruver, 11-0.

Girls
Team Results: 1. Sunray, 173; 2. West Texas, 128; 3. Stratford, 119; 4. Gruver, 65; 5. Sanford-Fritch, 58; 6. Follett, 36; 7. Boys Ranch, 35.

100: 1. Autumn Card, Stratford, 13.56; 2. Tiffany Taylor, Sunray, 13.84; 3. Maddi Stuart, Follett, 13.87; 4. Daja Smith, Follett, 13.87; 5. Echo E’Brien, West Texas, 16.66.

200: 1. Daja Smith, Follett, 29.06; 2. Madison Mungia, Stratford, 29.15; 3. Maddi Stuart, Follett, 29.62; 4. Abby Kovarna, West Texas, 29.78.

400: 1. Kaley Green, Sunray, 1:06.02; 2. Katelyn Wilson, West Texas, 1:06.52; 3. Tiffany Taylor, Sunray, 1:07.81.

100 Hurdles: 1. Jackie Gonzalez, Stratford, 17.15; 2. Christa White, Sanford-Fritch, 17.40; 3. Sonia Saenz, Sunray, 18.52; 6. Rayan Kirby, West Texas, 19.69.

300 Hurdles: 1. Christa White, Sanford-Fritch, 52.34; 2. Karsen Anderson, Sunray, 52.56; 3. Jackie Gonzalez, Stratford, 53.50.

400 Relay: 1. West Texas, 54.19; 2. Sunray, 55.16; 3. Stratford, 55.88; 4. Sanford-Fritch, 56.22.

800 Relay: 1. Sunray, 1:53.00; 2. West Texas, 1:55.60; 3. Gruver, 1:55.66; 4. Stratford, 1:58.32; 5. Sanford-Fritch, 2:01.50.

1600 Relay: 1. Sunray, 4:20.28; 2. Gruver, 4:26.37; 3. West Texas, 4:32.40.

Long Jump: 1. Devin DeLapp, West Texas, 15-11; 2. Jackie Gonzalez, Stratford, 15-1; 3. Maddi Stuart, Follett, 14-10½; 4. Kelsey Taylor, Sunray, 14-9½; 5. Bailee King, Sanford-Fritch, 14-6½.

Shot Put: 1. Cheyenne Tull, West Texas, 34-6; 2. Alex Peregrino, Stratford, 31-6; 3. Sarah Pipkin, Sunray, 30-11.

Discus: 1. Sarah Pipkin, Sunray, 113-1; 2. Bethany Everett, Stratford, 103-6; 3. Cheyenne Tull, West Texas, 97-7.

Triple Jump: 1. Katelyn Wilson, West Texas, 32-8¼; 2. Jacy Judd, Sanford-Fritch, 30-8; 3. Bailee King, Sanford-Fritch, 30-3; 4. Abby Kovarna, West Texas, 30-1; 5. Rayan Kirby, West Texas, 29-6¾; 6. Desinya Garza, Stratford, 28-9.

High Jump: 1. Jacy Judd, Sanford-Fritch, 4-8; 2. Alex Asher, Stratford, 4-6; 3. Elyssa Snider, West Texas, 4-4; 3. Bethany Everett, Stratford, 4-4; 5. Savanna Gilbreath, Sanford-Fritch, 4-4.

Pole Vault: 1. Madison Heston, West Texas, 7-6; 2. Tiffany Taylor, Sunray, 7-6; 3. Abby Kovarna, West Texas, 7-6; 4. Karsen Anderson, Sunray, 7-0; 5. Erin Summers, West Texas, 7-0.

View more articles in:

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes