Skip to main content

District 1-2A Track Meet results

April 14, 2012

District 1-2A
At Sanford-Fritch High School, Fritch
Note: Top three finishers qualify for Region I-2A meet April 27-28 at Ratliff Stadium in Odessa.
*Sanford-Fritch results

Girls
Team results: 1. Bushland, 233; 2. Spearman, 151; 3. River Road, 115; 4. Childress, 41; 5. Sanford-Fritch, 40; 6. Highland Park, 38.

100: 1. Randa Stone, Bushland, 12.66; 2. Amberly Carter, Bushland, 12.76; 3. Kylee Quillin, Highland, 12.97; 5. Bailee King, Sandford-Fritch, 13.20.

200: 1. Katelyn Holcomb, River Road, 27.06; 2. Courtney Ausbrooks, Bushland, 27.42; 3. Hanna sayde Spearman 27.97; 5. Megan Carrasco, Sandford-Fritch, 28.74.

100 hurdles: 1. Gately Garnett, Spearman, 14.75; 2. Sarah Climer, Bushland 15.38; 3. Kinsleigh Elston-Ho., Bushland, 16.64; 4. Christa White, Sanford-Fritch, 16.78.

300 hurdles: 1. Gately Garnett, Spearman, 48.20; 2. Sarah Climer, Bushland, 48,22; 3. Allison Shugart, River Road, 52.19; 5. Christa White, Sanford-Fritch, 54.29.

100 relay: 1. River Road, 52.23; 2. Bushland, 52.73; 3. Highland Park, 54.09; 4. Sandford-Fritch, 54.29; 5. Childress, 54.42; 6. Spearman, 55.78.

200 relay: 1. River Road, 1:53.36; 2. Bushland, 1:53.36; 3. Sandford-Fritch, 1:55.76; 4. Childress, 1:56.29; 5. Spearman, 1:57.97; 6. Highland Park, 2:01.31.

Long jump: 1. Sarah Climer, Bushland, 16-5½; 2. Gately Garnett, Spearman, 16-1; 3. M. Henderson, River Road, 15-7; 5. Bailee King, Sandford-Fritch, 15-1.

Triple Jump: 1. Adrienne Jackson, Bushland, 33-31/4; 2. Sarah Snider, Spearman, 32-5¾; 3. Kaitlyn Bauer, Bushland, 31-8; 4. Bailee King, Sanford-Fritch, 31-7; 5. Jacy Judd, Sanford Fritch, 31-0; 6.

High Jump: 1. Sarah Climer, Bushland, 5-2; 2. Kaitlyn Bauer, Bushland, 4-10; 3. Sarah Snider, Spearman, 4-10; 5. Jacy Judd, Sanford-Fritch, 4-8.

Boys
Team Standings: 1. Bushland, 203.5; 2. Haighland Park, 117.5; 3. Childress, 106; 4. Spearman, 76; 5. River road, 70; 6. Sanford-Fritch, 44.

200: 1. Kennedy Prescott, Highland Park, 22.55; 2. Andrew Reynolds, Sanford Fritch, 23.05.

100 relay: 1. Bushland, 44.32; 2. Childress, 45.21; 3. Sanford-Fritch, 45.97; 4. River road, 46.00; 5. Spearman, 46.31; 6. Highland Park, 48.34.

200 relay: 1. Childress, 1:32.84; 2. Sanford-Fritch, 1:35.46, 3. River Road, 1:35.94; 4. Bushland, 1:38.29; 5. HighlandPark, 1:38.42; 6. Spearman, 1:39.27.

Long Jump: 1. Bryce Prescott, Bushland, 21-6½; 2. Andrew Reynolds, Sanford-Fritch, 20-8; 3. Collin Pipken, River Road, 19-11¼.

View more articles in:
The Frank Phillips Lady Plainsmen defeated Ranger College, 73-58 Friday night here in Borger. Look...
The Borger Bulldogs boys basketball team beat Caprock in Amarillo Friday night, 76-63. Look for...
The Lady Plainsmen took care of business here in Borger against Wayland Baptist JV tonight, 107-33...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes